Bezinwazyjne urządzenie do diagnostyki wad postawy ciała

W ramach Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej w 2018 roku zakupiliśmy urządzenie do bezinwazyjnej diagnostyki wad postawy ciała DIERS. Obecnie urządzenie znajduje się na wyposażeniu naszego Ośrodka. Poddajemy diagnostyce dzieci i młodzież uczestniczącą w zajęciach gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej w BSOGKK oraz w szkołach podstawowych  i  przedszkolach miejskich na terenie Gminy Bielsko-Biała.

  

Formetria DIERS to optyczno-świetlna metoda skanowania oparta na Video-Raster-Stereography (VRS). System składa się z projektora światła, który wyświetla na plecach pacjenta siatkę linii, która jest rejestrowana przez zespół obrazujący. Program komputerowy analizuje krzywiznę linii i generuje z niej trójwymiarowy model powierzchni. Formetric DIERS dostarcza kompleksowych informacji o statyce i postawie całego ciała w jednym pomiarze. Uwzględnia równocześnie badanie w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej, poprzecznej oraz ustawienie miednicy.

Trójwymiarowa analiza kręgosłupa jest nieinwazyjna i bezpieczna dla pacjenta. To rewolucyjna i przyszłościowa kombinacja najnowocześniejszej techniki optycznej i cyfrowego przetwarzania danych. To szybki i bezdotykowy, w większości przypadków również automatyczny – bez użycia markerów, pomiar. Dzięki błyskawicznej transmisji obrazu do komputera analiza danych następuje natychmiast po wykonaniu badania. Dzięki pomiarowi możliwa jest dokładna diagnoza ułatwiająca dobór możliwie najlepszej indywidualnej terapii. 

Z uwagi na specjalistyczną terapię prowadzoną w BSOGKK możliwe jest dokonywanie wielokrotnego pomiaru przed i po ćwiczeniach. Jednoczesna analiza kręgosłupa oraz nacisku stóp na podłoże umożliwia dokładną i bardziej złożoną analizę, aby dobrać optymalną terapię dla indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.diers.eu